chronologia

Other languages: EN ES DE FR IT

Poniżej prezentujemy dotychczasową chronologię wydarzeń związanych z aresztowaniem trzech anarchistów, oraz [kursywą] wydarzenia towarzyszące, które służą kreowaniu medialnej histerii, jakże pomocnej przy wprowadzeniu nowego prawa antyterrorystycznego.

23 maja 2016

[Wg wiadomości podanych przez policję] 3.30, Warszawa, Włochy: policja aresztuje trzech anarchistów. Są oskarżeni o posiadanie materiałów wybuchowych oraz usiłowanie ich użycia – podpalenie radiowozu.

4.20, Warszawa, ROD: 6 tajniaków włamuje się na teren Radykalnych Ogródków Działkowych, przeszukują teren bez nakazu sądowego, wypytują mieszkanki, podają sprzeczne powody najścia

8.00, Warszawa, ROD: 2 umundurowanych policjantów domaga się wpuszczenia na teren ROD, wycofują się na pytanie o nakaz

9.20, Warszawa, ROD: 15 umundurowanych funkcjonariuszy dostaje się na teren ROD z powodu jednej z działkowiczek, spisują osoby będące na terenie ROD, wypytują, podają sprzeczne powody najścia

ok. 12:00 – Policja przyjeżdża do domu jednego z zatrzymanych (razem z nim) i rozpoczyna przeszukanie. Zatrzymany nie ma na ciele widocznych obrażeń.

15.00, Warszawa, ROD: 5 policjantów przesłuchuje mieszkanki ROD, nie podają powodów najścia

ok. 15:00 – Policja przeszukuje dom drugiego z zatrzymanych

15.00, Warszawa, Plac Europejski 6: siedziba Fronteksu, unijnej agencji ochrony granic zostaje ewakuowana ze względu na alarm bombowy. Na tą samą godzinę zaplanowana jest demostracja upamiętniająca zamordowanego przez policję w 2010 roku Maxwella Itoyę. Demonstracja zostaje odwołana a alarm okazuje się fałszywy

ok. 17:00 – Policja po raz kolejny przeszukuje dom, w którym była o 12:00 – tym razem przyjeżdżają bez zatrzymanego

24 maja 2016

Warszawa, Prokuratura:pierwsze przesłuchania zatrzymanych w Prokuraturze Okręgowej. Na ich ciałach dostrzegalne są ślady pobicia i tortur. Na miejscu zjawia się adwokat, ale nie ma możliwości porozmawiania z zatrzymanymi na osobności.

25 maja 2016

Warszawa, Sąd Rejonowy: w trakcie posiedzenia prokuratorskiego w Sądzie Rejonowym zapada decyzja o dalszym zatrzymaniu trójki anarchistów w areszcie śledczym na okres 3 miesięcy. Zatrzymani przywożeni i wywożeni są osobnymi samochodami, przy asyście policjantów odzianych w kominiarki, kamizelki kuloodporne i trzymających broń wymierzoną w anarchistów. Po decyzji o areszcie tymczasowym policja wyraża zgodę na przekazanie czystych rzeczy dwóm z trzech aresztowanych.

15.00, Warszawa: konferencja prasowa policji, pierwsze artykuły w prasie, które cytują słowa rzecznika policji o tym, że tego typu działania „nie są dalekie od tego, żeby nazywać je aktami terroru”. Na zdjęciach w prasie zatrzymany, który ma na twarzy wyraźne ślady pobicia, jest pokazywany wyłącznie od tyłu.

18.00, Warszawa, pod Komendą Główną Policji: konferencja prasowa i oświadczenie warszawskich kolektywów anarchistycznych

26 maja 2016

Warszawa: Oświadczenie Warszawskiej Federacji Anarchistycznej

27 maja 2016

Poznań: Federacja Anarchistyczna s. Poznań wydaje Oświadczenie w sprawie brutalności policji i zatrzymania działaczy ruchu anarchistycznego

cały kraj: List otwarty w związku z aresztowaniem trzech anarchistów w Warszawie

Olsztyn, Warszawa: fałszywe alarmy bombowe w siedzibach TVP i radio Olsztyn, redakcji “Faktu” oraz “Przeglądu Sportowego”, siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, TVP Wrocław,

28 maja 2016

9.30, Kraków: 4 policjantów przeszukuje dom uczestnika Federacji Anarchistycznej sekcja Kraków i działacza Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, który założył na fejsbuku wydarzenie „Strzeżcie się. Mamy po 2 butelki i karton.”, nawiązującego do zatrzymania trójki warszawskich anarchistów. Policja twierdzi, że nawoływał do terroryzmu. Mimo braku nakazu sądowego policja przeszukała jeden dom i zabrała mu telefon komórkowy i komputer.

30 maja 2016

Warszawa, Gdańsk, Toruń, Opole, Wrocław, Katowice i Kraków: seria fałszywych alarmów bombowych, m.in. w Katowicach: Silesia City Center, urząd celny, izba skarbowa, Instytut Pamięci Narodowej, Prokuratura Okręgowa, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, biurowiec przy ulicy Korfantego, siedziba TVP Katowice; Krakowie: urzędy na placu Szczepańskim, Galeria Kazimierz, Tesco przy Kapelance; Gdańsk – Prokuratura Rejonowa w Pruszczu Gdańskim oraz pobliska przychodnia, centrum handlowe „Madison”, Centrum Handlowe „Klif”; Wrocław: TVP przy al. Karkonoskiej, izba skarbowa przy Powstańców Śląskich, izba celna przy ul. Hercena; Warszawa: hotele i urzędy, w tym UOKiK.
Minister Błaszczak odznacza policjatów, którzy brali udział w akcjach we Wrocławiu i Warszawie.

2 czerwca 2016

Warszawa, ROD: policjant na terenie ROD, z listą osób spisanych 23 maja przesłuchuje mieszkanki. Na pytanie o przyczynę najścia i podstawę prawną odpowiada, że będzie przychodził co tydzień, żeby sprawdzić czy wszystko w porządku.

4 czerwca 2016

Warszawa, Komentarz kilkorga anarchistów do ostatnich wydarzeń w Warszawie

8 czerwca 2016

18.00, Wrocław: pikieta Przeciwko państwu policyjnemu!

14 czerwca 2016

Warszawa, Prokuratura: Pierwsze przesłuchania po zmianie prokuratury. Sprawą zajmuje się teraz Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej

18 czerwca 2016

Warszawa, Syrena: 2 tajniaków dostaje się na teren skłotu Syrena, wycofują się zdemaskowani przez mieszkanki

20 czerwca 2016

Poznań: Stop policyjnej przemocy! Pikieta pod sądem

29 czerwca 2016

Warszawa, Prokuratura Krajowa, posiedzenie dotyczące zażalenia na areszt tymczasowy. Sąd podtrzymuje decyzję o zatrzymaniu trójki w areszcie śledczym.

2 lipca 2016

Pikieta solidarnościowa pod Aresztem Śledczym w Warszawie

4 lipca 2016

Trzej aresztowani przeniesieni zostają do Aresztu Śledczego w Radomiu. 

4.00. Biała Podlaska: dwóch funkcjonariuszy dostaje się na teren niezależnej przestrzeni EŁ4. Policjanci spisują przebywające tam osoby, prowadzą rozpoznanie. Interwencja trwa około godziny.

12 lipca 2016

Centralne Biuro Śledcze informuje o akcji anty-terrorystycznej, którą przeprowadziło w 12 miastach Polski. W wyniku działań policji zatrzymano 14 osób, a trzem postawiono zarzuty nielegalnego posiadania materiałów wybuchowych i narkotyków.

18 sierpnia 2016

Warszawa: Sąd przychyla się do wniosku Prokuratury i decyduje o przedłużeniu aresztu śledczego o kolejne trzy miesiące. Trzej osadzani w dalszym ciągu są zakwalifikowani jako “N”, czyli szczególnie niebezpieczni.

14 września 2016

Warszawa: Posiedzenie dotyczące zażalenia na przedłużenie aresztu. Sąd przychyla się do wniosku obrońców i zarządza kaucję w wysokości 20 000 zł za aresztowanego. W uzasadnieniu wskazuje na opieszałość Prokuratury, a także sam brak stawienia się Pani Prokurator podczas posiedzenia. W warunkach zwolnienia oskarżonych zawarte są: codzienny nadzór policyjny oraz zakaz kontaktowania się ze sobą i ze świadkami.

16 września 2016

Radom: Pierwsza osoba opuszcza areszt!

19 września 2016

Radom: Wszyscy trzej anarchiści są na wolności !!! Ale… kampania solidarnościowa trwa dalej 🙂

9 listopada 2016

Warszawa: W sądzie dla dzielnicy Warszawa-Mokotów odbywa się posiedzenie w sprawie zażalenia na umorzenie śledztwa dotyczącego pobicia jednego z trzech anarchistów po aresztowaniu. Po raz pierwszy o pobiciu wypowiada się sam poszkodowany, którego zeznania nie byłý brane pod uwagę przed podjęciem decyzji o umorzeniu śledztwa.

30.11.2016

Warszawa: pikieta To zgromadzenie jest (jeszcze) legalne. Przeciwko nowelizacji Prawa do Zgromadzeń.

12.01.2017

Warszawa: kolejne posiedzenie w sprawie umorzenia śledztwa dotyczącego pobicia jednego z trzech anarchistów.

Pikieta: Dość bezkarności policji!

16.01.2017

Warszawa: prokuratura ponownie przesłuchuje trójkę anarchistów. W wyniku 4ej ekspertyzy “materiałów wybuchowych” postawione im zarzuty zostają zmienione na próbę zniszczenia mienia, za co grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Zmniejszone zostają środki dozoru policyjnego: trójka musi się stawiać na komendzie raz w tygodniu (zamiast codziennie).

7.02.2017

Warszawa: W czasie kolejnej rozprawy w sprawie pobicia jednego z trójki podczas zatrzymania, sąd decyduje o wznowieniu śledztwa w sprawie policyjnych nadużyć.

Policja natychmiast ponownie nadużywa władzy, nękając grupkę solidaryzującą się z nim pod sądem i próbując aresztować naszego towarzysza za nagrywanie całego zdarzenia.

20-23.02.2017

Kraków: podająca się za antifę grupka pakerów atakuje mieszkanki skłotu RC10, w którym z gościną przebywa jedna osoba z warszawskiej trójki. W związku z plotkami o rzekomym konfidenctwie tej osoby, napastnicy domagają się wyrzucenia go ze skłotu, grożąc jemu oraz wszystkim mieszkankom. Jeden z mieszkańców skłotu jest przez nich przetrzymywany przez kilka godzin w prywatnym mieszkaniu i bity w celu wymuszenia jego współpracy w planie napadnięcia na skłot. Ich ponawiające się ataki na skłot w kolejnych dniach kończą się eksmisją skłotu RC10 przez policję 23 maja 2017.

28.03.2017

Oświadczenie grupy wawa3 w sprawie napaści na skłot RC10 w Krakowie

3.04.2017

Oświadczenie kolektywu Syrena Solidarnie z Reaktorem!

14.04.2017

Oświadczenie Kolektywu Przychodnia ws. ataku na RC10

16.04.2017

komentarz Czarnej Teorii: Sprawa RC10: Kapusie czy rabusie? Niech głos zabierze milcząca mniejszość.

04.2017

Warszawa: Prokurator decyduje o zniesieniu warunków zwolnienia: trójka nie musi już odhaczać się na komisariacie, zniesiony zostaje zakaz komunikacji pomiędzy nimi, zakaz wyjazdu za granicę, zapowiedziany jest zwrot kaucji.

Wszyscy trzej przyznają się do nowych zarzutów (zniszczenie mienia).

23.05.2017

W rocznicę aresztowania trójki i na tydzień przed pierwszą rozprawą w prasie pojawia się artykuł, który ujawnia fragmenty zeznań trójki złożonych w lipcu 2016 roku przed prokuraturą.

24.05.2017

Trójka wydaje oświadczenia w odpowiedzi na artykuł (oraz krążące w ruchu zarzuty konfidenctwa).

25.05.2017

Komu służy dezinformacja? – komentarz grupy wsparcia wawa3 w odniesieniu do artykułu i reakcji środowiska

28.05.2017

Nieprzystosowany (GwO) – O sprawie wawa3

31.05.2017

Warszawa: pierwsza rozprawa warszawskiej trójki

Oskarżeni przyznają się do postawionych zarzutów i odwołali złożone w areszcie zeznania.

Demonstracja: Stop represjom! Wszystkie jesteśmy terroryst.k.ami!

19.07.2017

Warszawa: w czasie drugiej rozprawy warszawskiej trójki zapada wyrok: 3 miesiące więzienia, rok prac społecznych (w wymiarze 30 godzin miesięcznie), 2269 złotych od osoby (300 złotych grzywny i 1969 złotych na pokrycie kosztów procesowych).

09. 2017

W pisemnym uzasadnieniu wyroku trójka dowiaduje się, że zasądzona ilość prac społecznych to 24 a nie 12 miesięcy. Złożone zostają apelacje od wyroku.

4.12.2017

10:30, Warszawa – rozprawa apelacyjna w sądzie okręgowym warszawa-praga przy alei solidarności 127 (sala 114, korytarz G, 1 piętro).