Oświadczenie WFA

Oświadczenie Warszawskiej Federacji Anarchistycznej

24 maja policja poinformowała o zatrzymaniu w Warszawie “trzech działaczy związanych z ruchem anarchistycznym”. Zarzuciła im “posiadanie ładunku wybuchowego i przygotowanie zamachu na komisariat policji”. Zatrzymani nie przyznają się do winy i odmówili złożenia wyjaśnień. Apelujemy o powstrzymanie się przed ferowaniem oskarżeń i bezpodstawnych zarzutów wobec działaczy anarchistycznych.
Równocześnie zwracamy uwagę, że akcja policji nastąpiła w szczególnym momencie. Władza wprowadza ustawę antyterrorystyczną, która może być narzędziem wymierzonym do zwalczania ruchów protestu przeciw kapitalistycznemu wyzyskowi i przemocy państwa. Politycy potrzebują uzasadnienia, że nowe prawo jest w Polsce potrzebne. Wczorajsze wydarzenia już są przez media określane jako „początek terroryzmu”. Sytuacja ta może być pretekstem, aby wprowadzić represje oraz ograniczyć wolność słowa i tłumić protesty społeczne.
Działaczki i działacze ruchu anarchistycznego w Warszawie prowadzą wiele działań na rzecz mieszkańców. Wspieramy lokatorów i bronimy ich przed nielegalnymi eksmisjami i brutalnością policji. Bronimy pracowników, których prawa są łamane. Protestujemy przeciwko dzikiej reprywatyzacji i zawłaszczaniu przestrzeni miasta przez elity biznesowe. Protestujemy przeciw wojnie i niszczeniu środowiska naturalnego. Sprzeciwiamy się seksizmowi, rasizmowi i agresji wobec mniejszości. Domagamy się godnych płac i dostępnych dla wszystkich mieszkań. Wspieramy osoby bezdomne. Organizujemy Jedzenie Zamiast Bomb. Prowadzimy wiele działań kulturalnych, sportowych i edukacyjnych.
Nasze działania są pokojowe ale niewygodne dla systemu, w którym garstka bogaci się kosztem społeczeństwa. Ruch wolnościowy wielokrotnie był celem ataków polityków i mediów wspierających neoliberalny system. Policyjna akcja przeprowadzona 24 maja jest wykorzystywana do rozsiewania medialnych oskarżeń wobec całego ruchu wolnościowego. Rozpowszechniane są kłamliwe treści, których celem jest oczernienie nas.
Protestujemy przeciwko manipulacjom i kłamliwym oskarżeniom! Protestujemy przeciwko nagonce na działaczki i działaczy ruchów wolnościowych. Solidaryzujemy się z ofiarami policyjnej represji w Warszawie i innych miastach. Oświadczamy, że ataki polityków i przemoc policyjna nie powstrzymają nas. Nie damy się zastraszyć! Będziemy prowadzili działania na rzecz sprawiedliwego świata wolnego od przemocy i wyzysku.
Solidarność naszą bronią!