Aresztowani przeniesieni do Radomia! / Three arrested had been moved to the prison in Radom [PL] [ENG]

/english below/

4 sierpnia 2016 roku otrzymaliśmy informację o tym, że trójka aresztowanych została przeniesiona do Aresztu Śledczego w Radomiu. Podejrzewamy, że może mieć to związek z sobotnią pikietą. Jednocześnie jesteśmy pewni i pewne, że to kolejna represja wymierzona w uwięzionych, których po wstępnym zaklimatyzowaniu się w więziennych warunkach przenosi się niespodziewanie w nowe miejsce.

Oznacza to również utrudnienia w widzeniach. Żaden z trójki uwięzionych anarchistów nie będzie mógł w tym tygodniu spotkać się z bliskimi mimo zaplanowanych wizyt, poniewż na nowo zgłaszać trzeba wnioski o pozwolenie.

Apelujemy o solidarność z uwięzionymi. Stop represjom! Stop traktowaniu ich jak terrorystów! Mamy prawo demonstrować naszą solidarność i będziemy tak czynić dalej!

[ENG]

At 4th of August we got an information that three arrested had been moved to the prison in Radom (other city in Poland). We suppose it’s connected with the picket which had place last Saturday in Warsaw. We are sure that it’s another repression measured up to prisoners, who after first shock started to feel better in the prison so it’s “the best” time to change their place into new one they don’t know. It means also that they will have problems with the visits. Everyone had a plan to meet with family this week. Now family needs to apply for the visit again.

We’re calling for solidarity with three arrested! Stop repression! Stop treat them as a terrorists! We have a right to show our solidarity and we will do it!

 

This entry was posted in english, General. Bookmark the permalink.